Aktualizacja: Lista obiektów w projekcie VWOF jest coraz dłuższa, 21.08.2023
Wraz z postępami prac, wzrasta liczba obiektów, które biorą udział w programie. Wśród nich są urzędy miasta, domy kultury, ośrodki zdrowia, jak i ośrodki sportu i rekreacji.
Aktualizacja: Lista obiektów w projekcie VWOF jest coraz dłuższa, 21.08.2023
Projekt VWOF to jedno z najważniejszych dla nas przedsięwzięć tego roku. Nawigowanie wewnątrz obiektów może zrewolucjonizować codzienność. To co najistotniejsze, to szczególne dostosowanie systemu dla osób niewidomych i słabowidzących. Dokładamy wszelkich starań, aby wszystko spełniało wszelkie wymagania. Tym razem prace były wykonywane nie tylko przez zespół, który od początku zajmuje się tymi procesami, ale i również przez zespół, który na co dzień pracuje w biurze Bielsku-Białej.
Dla nas drużyna oznacza nie tylko wsparcie, ale również wzajemną motywację, wymianę doświadczeń oraz większą kreatywność. To właśnie te wartości napędzają nas do działania i sprawiają, że osiągamy najlepsze rezultaty.
Jako jedna, zgrana ekipa wyruszyliśmy do stolicy, zakasaliśmy rękawy i zabraliśmy się do pracy. Naszym priorytetowym zadaniem było zainstalowanie nadajników (iBeaconów) w licznych miejscach w całym mieście, jak i okolicznych gminach. Przede wszystkim były to urzędy miejskie, gminne oraz zakłady opieki zdrowotnej.
Efekty wspólnych działań? Satysfakcjonujące… Zamontowaliśmy ponad 800 nadajników w 12 różnych lokalizacjach. Szykujemy się do kolejnego takiego wyjazdu.
Co raz większa część realizacji projektu VWOF w zakresie e-dostępności jest już za nami. Jesienią tego roku będzie można korzystać z aplikacji NawiGo.
Jak było? Zobaczcie sami!
Aktualizacja: Spotkanie, które pozwoliło lepiej zrozumieć osoby niewidome, 12.05.2023
Pracując nad projektem VWOF (Wirtualny Warszawski Obszar Funkcjonalny), który ma na celu wprowadzenie systemu mikronawigacji z udogodnieniami dla osób niewidomych w Warszawie, spotkaliśmy się z osobą niewidomą. Łukasz, o którym mowa, stracił całkowicie wzrok ponad 10 lat temu. Takie spotkanie i wspólny spacer po mieście to dla nas inspirujące doświadczenie, dzięki któremu lepiej poznaliśmy potrzeby osób niewidomych. Zrozumieliśmy z jakimi trudnościami na co dzień się zmagają oraz jakie przeszkody niejednokrotnie stają na ich drodze.
Jak przyznał Łukasz, najtrudniej odnajduje się na dużych, płaskich powierzchniach, gdzie nie ma żadnego punktu odniesienia, np. peron metra, czy parking. Co więcej, samodzielne załatwianie spraw w urzędach, jest na ten moment dla niego niemożliwe, a jak wspomniał w rozmowie z nami, samodzielność daje mu poczucie własnej wartości.
Ten wspólnie spędzony czas był dla nas ogromnym źródłem motywacji do działania. Dołożymy wszelkich starań, aby aplikacja NawiGo spełniła oczekiwania osób niewidomych, bo to głównie z myślą o nich powstała ta inicjatywa. Aplikacja będzie dostępna do pobrania całkowicie bezpłatnie dla wszystkich już za kilka miesięcy.
Aktualizacja: Postępy prac w projekcie VWOF, 29.05.2023
Postępy prac są coraz bardziej widoczne, a większość stacji metra w Warszawie już została wyposażona w nadajniki iBeacon. Obecnie zespół InnerWeb zakończył kompleksowe prace na stacji metra Kabaty i stopniowo przygotowuje się do rozpoczęcia prac wewnątrz urzędów.
Zgodnie z założeniami, projekt mikronawigacji z udogodnieniami dla osób niewidomych zostanie zakończony jesienią tego roku.
- Kto będzie mógł korzystać z aplikacji NawiGo?
Każdy. Naszym celem jest zapewnienie dostępności dla wszystkich mieszkańców, jak i odwiedzających Warszawę.
- A ile będzie kosztowała?
Aplikacja będzie całkowicie bezpłatna. Naszym priorytetem jest udostępnienie tego narzędzia dla jak największej liczby osób, aby zapewnić im łatwiejszą i bardziej dostępną nawigację wewnątrz obiektów.
Bądźcie czujni i wypatrujcie naszego zespołu w Warszawie! Od poniedziałku do soboty pracujemy pełną parą, aby uczynić naszą stolicę bardziej dostępną dla wszystkich, niezależnie od ewentualnych ograniczeń zdrowotnych. Jesteśmy zdeterminowani, aby wprowadzić pozytywne zmiany i stworzyć otoczenie, w którym każdy może swobodnie poruszać się i załatwiać samodzielnie sprawy w urzędach.
Aktualizacja: Postępy prac, 25.04.2023
Kilkuosobowy zespół InnerWeb codziennie zajmuje się montażem nadajników na terenie stacji metra, aby zapewnić skuteczną i precyzyjną nawigację wewnątrz obiektów. Proces montażu przebiega zgodnie z ustalonymi procedurami i składa się z kilku kluczowych etapów.
Najpierw rozpoczynamy od stworzenia mapy obiektu, która umożliwia dokładne określenie lokalizacji i rozmieszczenia nadajników. Na tej podstawie, w odpowiednio wyznaczonych punktach, rozmieszczamy nadajniki iBeacon, zachowując przy tym ustalone odległości nimi. Mocowanie wykonujemy do ścian i sufitów z użyciem specjalnej lancy.
Kolejnym ważnym etapem jest wykonanie wzorcowania i nagrywania, które umożliwiają skonfigurowanie urządzeń oraz dokładne sprawdzenie przepływu sygnałów. Dzięki temu procesowi, nadajniki są precyzyjnie skalibrowane i gotowe do działania.
W chwili obecnej zakończyliśmy prace na stacji metra Imielin, gdzie pomyślnie zainstalowaliśmy nadajniki iBeacon i zakończyliśmy pozostałe procesy. Jednak przed nami wciąż wiele obiektów, w tym liczne urzędy miejskie, gminne oraz zakłady opieki zdrowotnej.
Rozpoczęcie prac w projekcie: System Mikronawigacji dla m. st. Warszawy, 21.03.2023
Nastąpił długo wyczekiwany moment… rozpoczęliśmy prace na terenie metra warszawskiego. Pierwszy etap będzie polegał na przymocowaniu iBeaconów do ścian na terenie stacji w odpowiednich odległościach. Następnie przy użyciu telefonów stworzymy grupy wzorców przestrzeni. Po zakończeniu tego etapu przystąpimy do testowania przepływu sygnału. Jeżeli wszystkie wyniki będą prawidłowe, będziemy mogli przystąpić do prac w kolejnym obiekcie.
Już niedługo podróże i codzienne załatwianie spraw na terenie m. st. Warszawy będzie prostsze. Mikronawigacja oparta na sieci radiolatarni iBeacon pomoże dotrzeć do peronu, pobrać bilet, przejść przez bramki. Aplikacja wskaże, w którą stronę należy się udać, aby opuścić stację metra i wyjść w odpowiednim miejscu na zewnątrz, by dotrzeć do wybranego miejsca docelowego. Projekt obejmuje zarówno wszystkie stacje metra warszawskiego, jak i ponad 60 instytucji. Co istotne, aplikacja jest dostosowana do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących.
Projekt realizujemy wspólnie z MobileMS Sp. z o. o. oraz SoniqSoft Software House.
Zmieniamy świat na lepsze.
Rozpoczęcie szkolenia wzorcowania przestrzeni z użyciem radiolatarni iBeacon, 16.01.2023
Druga połowa stycznia to dla InnerWeb początek nowego etapu – rozpoczynamy prace nad projektem VWOF, czyli Wirtualnym Warszawskim Obszarem Funkcjonalnym. Naszym zadaniem jest stworzenie aplikacji mobilnej z udogodnieniami dla osób niewidomych, opartej o nadajniki iBeacon. Projekt obejmuje wszystkie stacje metra w Warszawie oraz wiele urzędów dzielnicowych w mieście i okolicach. Realizujemy go wspólnie z Mobile MS i Soniq Soft Software House.
Rozwiązanie ma ułatwić poruszanie się po Warszawie i samodzielne załatwianie spraw. Przede wszystkim aplikacja będzie dedykowana osobom niewidomym i niedowidzącym. Nazwa aplikacji to NawiGo.
Obecnie nasz zespół rozpoczął szkolenie, którego celem jest opanowanie montażu i wzorcowania przestrzeni z użyciem radiolatarni iBeacon.